The complete Movement After Parties 2018 list. Your guide to party 24/7 at the Movement Detroit electronic music festival this coming Memorial weekend May 25-28, 2018. Yes, there are Official Movement After Parties for 2018, and these are great parties don’t get us wrong. Those official afterhours events are listed below. But what we also give you are lots more additional choices to spend your late nights, early mornings (and sometimes into the afternoon) over the Movement festival weekend. Here’s your access to all the additional techno and electronic music parties featured at various venues across Detroit during the festival weekend.
Be sure to check out the Movement Lineup 2018 and Movement Schedule. This afterparty list is updated as often as we can but if we are missing something, or your want to leave your opinion on the Movement 2018 After Party selection – Please Leave a Comment.
Skip directly to day:
Friday Movement Pre-Parties 2018
Smartbar Opening Party & BBQ
LINEUP: Ariel Zetina, Bruce Bailey, Dez Andrés, Garrett David, Harry Cross, Mr. Joshooa, Olin, Palms Trax, Remote Viewing Party, Sassmouth, Sevron, sold, Tin Man (live)
VENUE: TV Lounge
Official Movement Opening Party with Ghostly International
LINEUP: Matthew Dear, Kim Ann Foxman, Recloose, Mike Servito b2b Derek Plaslaiko, X-Altera live, ZGTO live, Russell E.L. Butler, Osborne, Shigeto b2b Pablo R. Ruiz
VENUE: Marble Bar
10 Years of No. 19 Music
LINEUP: Art Department, Kenny Larkin, Terrence Dixon, Ryan Crosson, Nitin, Teeloo
VENUE: Magic Stick
Modern Cathedrals – Eden IV
LINEUP: Headless Horseman (live), Anastasia Kristensen, DeepChord (live), Evigt Mörker, Clay Wilson (live), Araceae (live) (Uun), Altstadt Echo
VENUE: Tangent Gallery
Blank Code + SYSTEM + Communion
LINEUP: Function (live) 3 hour set, Dustin Zahn, Karl Meier , Mike Gervais, Anthony Jimenez, Centrific, Christian James, Andy Fitton, mrBlaQ, Gabi, Rachel Palmer (live) visuals
VENUE: The Works
Music Gallery Eight
LINEUP: Theo Parrish, TBA
VENUE: Artist Village Detroit
Saturday Movement After Parties 2018
Tresor.313
LINEUP: Dasha Rush (live), Adam X, Silent Servant, Noncompliant , Justin Aulis Long, Anthony “Shake” Shakir, Claude Young, Marcellus Pittman, FIT Siegel, Mareena, Handmade, Daniel Bell – outdoor sunrise set
VENUE: Tangent Gallery
Evolve 2018: Mord Showcase
LINEUP: Bas Mooy, Ansome, UVB , Manni Dee, Rendered, Marla Singer, I/Y, Axkan, Pinion, Uun, Alterity, Rex Sepulveda, Permeator, Sebastian Veytia, Rolando Hodar, Subfractal, Renato Lopez, Allan Gallego, ALT2
VENUE: The Works
Detroit Love
LINEUP: Luciano A2A Carl Craig, Waajeed, Greg Gow, Al Ester
VENUE: Magic Stick
Deep Detroit
LINEUP: Derrick May, Kai Alce (This year we will also feature a special edition double 12-inch called NDATL 10 Year Special Edition with new and unreleased tracks from Rhythm Is Rhythm, Damier, Kyle Hall (in collaboration with Alcé), Mike Huckaby, Omar-S, Norm Talley, Javonntte and Breaking Through star Stefan Ringer.
VENUE: Red Door Digital
Texture
LINEUP: Danny Daze, Lena Willikens, Randomer, Dr. Rubinstein, Gilb’R, Olin, Turtle Bugg, Darwin, Shady P, Soren, Jacob Park
VENUE: Marble Bar
MACEO PLEX | IDA ENGBERG
LINEUP: Maceo Plex, Ida Engberg
VENUE: Leland City Club
Dirtybird
LINEUP: TBD
VENUE: Detroit Masonic Temple
Octopus Recordings Showcase
LINEUP: Marsian Live (Sian & Marc Houle), Carlo Lio, Lee K , Juheun (live), Shelley Johannson, Michelle Sparks
VENUE: Bleu
Soul Clap’s House of EFunk
LINEUP: LTJ Bukem DJ w/ MC TRAC , Egyptian Lover w/ Brian Ellis (live), Soul Clap , DāM-FunK (DJ Set), Tony Humphries, Stacey Pullen, Tom Trago, Frankie Bones, Scott grooves, Patrice Scott, Jayda G, HAZ MAT Live tech (live), Javonntte Garrett , Pontchartrain , punisher, Dan Bain, Peter Croce
VENUE: TV Lounge
The Formula 4
LINEUP: Karizma, Rick Wilhite, DJ Minx, Bruce Bailey, Alan King, Torin Edmond, Ron Carroll w/Aires Adora
VENUE: Drive Table Tennis Social Club
The Barge II: Slur Boat Party
LINEUP: Joeski, D’Julz, Sherif, Yos, Soul Mob, DJ Holographic, Adam Westing
VENUE: The Diamond Belle Boat
Soul Skate 2018
LINEUP: (SOCIAL / DAY PARTY * 1PM – 6 PM): Mz DJ Tone, DJ Wild Child, DJ Create, DJ Nate; (Main Event) DJ Narsistic, DJ Arson
VENUE: (SOCIAL / DAY PARTY * 1PM – 6 PM): Berts Warehouse; (Main Event) Northland Roller Skating Center
Sunday Movement After Parties 2018
No Way Back 2018
LINEUP: Patrick Russell, BMG, Erika (live), Carlos Souffront, Derek Plaslaiko, Mike Servito, Bryan Kasenic , Scott Zacharias, Outer Space (live), David Shettler (live), Grant Aaron, + surprise international guest
VENUE: Tangent Gallery
OK COOL
LINEUP: Eats Everything, Ardalan *, Delano Smith , Ralph Lawson *, Cosmin TRG *, Eddie C *, Tara Brooks *, ATAXIA , Atnarko, Dax Lee, Taimur Agha, Mister Joshooa, Anthony Mansfield *, Loren, Victor Vega *, DJ BEIGE, Steve The Amazing *, * indicates exclusive weekend performance VENUE: TV Lounge
Nina Kraviz and Marcel Dettmann
LINEUP: Nina Kraviz, MARCEL DETTMANN, Helena Hauff, Luke Hess
VENUE: Detroit Masonic Temple
KMS Origins
LINEUP: Kevin Saunderson, Octave One, Dj Minx, The Saunderson Brothers, Kweku Saunderson
VENUE: Magic Stick
Sampled Sixteen
LINEUP: RIVA STARR b2b HARVARD BASS, KENNY GLASGOW b2b CHUCK DANIELS, MARK FARINA b2b DJ HEATHER, MARK FARINA (MUSHROOM JAZZ), ANDRÉS b2b RICK WILHITE, JASON HODGES b2b WALLY CALLERIO, BURNING BRIDGES b2b HIROKO YAMAMURA, SHAUN J. WRIGHT b2b DJ HOLOGRAPHIC, HAZMAT LIVE, PUNISHER b2b RUFUS GIBSON
VENUE: Marble Bar
Interface Scene 2018
LINEUP: VRIL , Kr!z , Cell Injection [drumcell + Truncate], I Murdered (Live) [Luis Flores + Janice], DJ Hyperactive, Sophia Saze, Milkplant / Jx-216, Sebastian Bayne, Dani Lehman, Project 313, Joe Sousa, Cesar Acosta
VENUE: The Works
Monday Movement Closing Parties 2018
IT presents: 15 Years of The Bunker
LINEUP: The Dance Room: Jane Fitz & Eric Cloutier, Function & Adam X present Brooklyn Beats -’88-’91, Mike Servito & Bryan Kasenic; The Come Down Room: Gunnar Haslam (live), Abby Echiverri (live), Clay Wilson & rrao (live), Beau Wanzer, Stallone The Reducer
VENUE: Tangent Gallery
Dirty Epic presents Anthology
LINEUP: Juan Atkins, Terrence Parker, Scan7, + More TBA
VENUE: Leland City Club
Repopulate Mars
LINEUP: Lee Foss, Moon Boots, Nathan Barato, Anabel Englund, Will Clarke, John Johr, Dru Ruiz
VENUE: Magik Stick
Where Are My Keys – Detroit
LINEUP: Omar S // Osunlade // Move D // Tama Sumo // Marvin & Guy //Sadar Bahar // Invisible City Sound System // Eli Soul Clap aka Bamboozle b2b William Renuart // DJ Minx b2b Ataxia // MGUN // Todd Modes b2b Blair French // LadyMonix // Ryan Spencer // Bill Spencer // Ben Mason // Mira Fahrenheit
VENUE: Marble Bar; Starts – Monday @ 9am Ends – Tuesday @ 4am
Staub
LINEUP: Lineup will not be announced
VENUE: TV Lounge, 2pm-2am
All Night All Day Party
LINEUP: Kyle Hall, Jay Daniel, Juliana Huxtable, DJ Minx, AceMo, John FM, Ahya Simone, Alex Zhang Hungtai + Gabriel Ferrandini
VENUE: El Club, FREE with RSVP
MoodRAW Movement Closing Party
LINEUP: Dubfire, Hito, Nicole Moudaber
VENUE: Detroit Masonic Temple
Country Club Disco 5: Movement Afterparty
LINEUP: Codes, Dillon Nathaniel, Eyes Everywhere, Tom Greco, Lee K, option4, Proper Villains
VENUE: The Works